Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rozhovor Martin Urbaník: využitie pacera nie je slabosť

Stefanik Trail sú ultratrailové preteky jednotlivcov a štafiet po hrebeni Malých Karpát, 90 % trasy vedie po červenej turistickej značke – Štefánikovej magistrále. Trasa má dĺžku 144 km, celkové stúpanie je 5330 metrov. Štartuje sa v Brezovej pod Bradlom z chaty Bradlo pod mohylou, cieľ je v Bratislave na Námestí M. R. Štefánika. Tento rok sa Stefanik Trail koná 10. – 11. júna, do štartu teda zostávajú necelé dva týždne. Na zmeny a novinky pre štvrtý ročník sme sa opýtali Martina Urbaníka, hlavného organizátora a zakladateľa podujatia.

Keďže do štartu ostáva už len pár dní, predpokladám, že prípravy týkajúce sa organizácie vrcholia. Vedel by si načrtnúť, v akej fáze sa nachádzajú aktuálne?

„Niekoľko dní už prebieha značenie trasy – nočné reflexné značenie v prvej vlne, neskôr prídu na rad fáborky. Okrem toho sme sfinalizovali počet a umiestnenie dobrovoľníkov na občerstvovacích staniciach a tajných kontrolách.“

Tento rok sa na Stefanik Trail prihlásilo celkom 184 ultra jednotlivcov a 67 štafiet, okrem toho je prihlásených 43 pacerov. Čo prezrádzajú tieto čísla?

„Z týchto čísel môžeme skonštatovať, že sme zaznamenali 40-percentný nárast záujemcov, čo ma veľmi teší. V ženskej kategórii sa na štart prihlásilo 15 ultrabežkýň, čo je oproti minuloročným 4 ženám veľký rozdiel. Na trase bude tento rok až 43 sprievodných bežcov – pacerov. V našich končinách a v Európe vôbec mnohí považujú využitie pacera za akúsi slabosť. Ten ‚skutočný veľký‘ výkon sa predsa podáva o samote bez sprievodu, však? Lenže my túto stránku vôbec neriešime. Fenomén pacer má pre nás v prvom rade veľmi dôležitý sociálny a výchovný aspekt. Bežec si môže ako pacera zvoliť rodinného príslušníka, kamaráta, alebo skúseného ultrabežca, ktorý mu bude nápomocný v dodržiavaní pitného režimu a pod. Alebo pacerom môže byť človek, ktorý sa aktuálne len pohráva s myšlienkou, že by si ultra chcel niekedy vyskúšať, ale nevie, čo to obnáša. Pacer sa stáva súčasťou tohto veľkého emocionálneho zážitku. Je to obrovská inšpirácia a doslova nasávanie nových skúseností. Vzhľadom na to, že paceri majú v našich pretekoch veľmi striktné pravidlá, kedy sa bežca a jeho výstroja nemôžu ani len dotknúť je stále výkon ultra bežca maximálne autentický. Počet pacerov každým rokom výrazne rastie a mňa obrovsky teší, že po nich siahajú aj veľmi skúsení ultra bežci a tak aj oni môžu na Stefanik Trail zažiť ultra trochu inak.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

ST140 je predovšetkým stretnutie ľudí, ktorí majú radi šport, prírodu a históriu. Už na prvom ročníku sa na štartovnej listine ocitli vyhľadávači nových extrémnych výziev, no tiež sa prihlásili účastníci z dôvodu vyjadrenia svojej úcty generálovi M. R. Štefánikovi. Tak je to aj teraz: ľudia prichádzajú z rôznych častí Slovenska, niektorí to berú ako preteky, ale vždy je prítomná aj myšlienka na Štefánikov príbeh v srbských horách.“

Ako to vyzerá s dobrovoľníkmi? Ak berieme do úvahy, že je dosť častým javom, aby sa dobrovoľník ocitol na ďalší rok na štartovej listine (či už v rámci štafety alebo ako jednotlivec), pravdepodobne musíte myslieť na to, že zopár dobrovoľníkov bude z celkového počtu chýbať.

„Z pohľadu organizátora nikdy nemôžeme rátať s tým, že sa dobrovoľníci vrátia aj o rok (väčšinou je to ale tak). Vlastne prípravy vždy začínajú premýšľaním nad ‚náborovou kampaňou‘ dobrovoľníkov. V tomto zmysle je veľmi veľký prínos databáza dobrovoľníkov Slovak Ultra Trail, ktorá dáva dohromady veľkú pomocnú silu, vďaka ktorej dostávame základ toho, o čo sa vieme oprieť hneď na začiatku. Väčšinou treba ľudí dohľadávať iba na špecifické úlohy (napr. zdravotník, šofér). Zatiaľ sa nám vždy podarilo vyskladať úžasnú partiu ľudí, ktorí v ‚deň D‘ urobia pre bežcov všetko čo im na očiach vidia. To je vždy pre nás obrovská pozitívna vec, ktorá nám dodáva energiu ísť do toho o rok zas.“

Čo sa týka trasy – nastanú tento rok nejaké zmeny?

„Trasa zostáva taká, ako minulý rok – 144 km, po nových meraniach s 5330 nastúpanými výškovými metrami. Údaj výškových metrov sa teda oproti minulému roku zmenil. Trasa ostala, zmenilo sa len hodnotenie na strane ITRA (International Trail Running Association – pozn. red.).

Žiaľ, pre rozkopanú a na mnohých miestach oplotenú Bratislavu sa opäť nedostaneme na Bratislavský hrad a bežci pobežia od mostu Lafranconi súvisle po nábreží do cieľa. Budeme ale musieť naozaj len málinko na dvoch miestach v okolí Devínskej Kobyly trošku improvizovať. Je to vďaka kolíznemu podujatiu horských cyklistov, ale s ich organizátormi sme sa veľmi rýchlo a ľahko dohodli. Oba organizátorské tímy budú v tejto časti trasy dozerať na bezpečnosť cyklistov aj bežcov.“

Dochádza k zmenám v rámci občerstvovacích staníc?

„Rozmiestnenie občerstovačiek sa nemení, na Bukovej však bude novinka v podobe priebežného stanu (o rozmeroch 5 × 8 m), čo znamená, že občerstvovacia stanica bude celá krytá pod stanom. Takéto stany sú v zahraničí štandardom, pre nás to bude test, podľa ktorého určíme charakter občerstvovačiek v budúcich rokoch. Umiestnenie na Bukovej má svoje odôvodnenie: vzhľadom na to, že je to cca 42. kilometer, je dosť pravdepodobné, že sa tu nad ránom budú stretávať ultra jednotlivci s členmi štafiet, čo dáva priestor na testovanie kapacity a výhod stanu týchto parametrov.“

Ako to vyzerá s ponukou občerstvovačiek?

„Aj tento rok čapujeme na trase nealkoholické pivo. V cieli ku gulášu aj alkoholické. Bude aj osviežujúci Bažant Radler. Ponuka občerstvovačiek sa rozšíri o vegánske jedlá na viacerých miestach. V Sološnici sa bude popri cestovinách podávať zeleninové rizoto, na Pezinskej Babe bude na výber okrem vývaru hustá sýta zeleninová polievka bez živočíšnych prímesí. Malé zmeny nastanú aj v „cieľovom menu“: samozrejmosťou je guláš, okrem toho bude pripravený cestovinový šalát so zeleninou, a tiež pribudne 200 porcií palaciniek – pre najrýchlejších. Ako po minulé roky, na stolíkoch s občerstvením bude dostatok ovocia a klasického ultrabežeckého občerstvenia vrátane syrov, salám, chlebov s masťou, nutelou a podobne. Novinkou budú okrem klasickej koly aj 100 % prírodná kola a energetický nápoj. Sme veľmi radi, že toho roku vďaka sponzorovi pribudnú na občerstvovačkách aj tuby s ovocným puree mnohých chutí.“

Tento ročník bude odlišný od predchádzajúcich aj v systéme tajných kontrol. V čom spočíva zmena?

„Tajné kontroly na pretekoch vo všeobecnosti slúžia na to, aby sa dodržiavala vytýčená trasa. Čo sa týka tajných kontrol na ST140, v tomto roku došlo k zásadnej zmene: namiesto tajných kontrol s heslami sa na trase budú nachádzať expedičné stany. Stany budú umiestnené priamo na turistickom chodníku, budú prakticky križovať cestu a ‚zavadzať‘ bežcom. Pri dodržiavaní trasy sa nemôže stať, že by ich bežec minul. Bežci nebudú poznať umiestnenie, ani počet kontrolných bodov: stany môžu, ale nemusia byť na tých istých miestach, kde boli v minulých rokoch heslá. Na tajnej kontrole budú bežcov vždy čakať dvaja ľudia, na kontrolách sa každý bežec očipuje vďaka malej elektronickej krabičke, ktorá na čipe zanechá záznam o prebehnutí kontrolného miesta.“

V čom môže byť nový systém lepší ako heslá?

„Riešenie tajných kontrol stanmi predstavuje oproti minulým ročníkom istotu a pohodlie, ktoré ocenia najmä rýchli štafetári. Tým, že bežci nebudú pod tlakom kvôli hľadaniu hesla, budú sa môcť lepšie sústrediť na svoj bežecký výkon. Zároveň sa tým minimalizuje riziko diskvalifikácie kvôli chýbajúcemu kontrolnému bodu. Robíme to pre zlepšenie bežeckého zážitku, zjednodušenie a sprehľadnenie diania na trase. Museli sme hľadať dobrovoľníkov navyše. Je to logisticky veľmi náročná úloha, ale zážitok z behu je a vždy bude pre nás vždy s bezpečnosťou pretekárov na prvom mieste.“

Aké bude cieľové zázemie?

„Miesto cieľa je Námestie M. R. Štefánika v Bratislave. Bežcom budú k dispozícii sprchy v hoteli Sheraton, okrem toho bude pripravená chill-outová zóna, kde si bežci môžu oddýchnuť. Stan bude oproti minulému roku väčší. Vďaka jeho predĺženiu z 15 na 25 metrov budeme schopní zriadiť oddelený sklad a výdaj batožiny bežcov priamo v jeho vnútri. Novinkou vyplývajúcou z poučenia z minulých ročníkov bude jedno centrálne informačné centrum umiestnené v stane. Bude jasne označené a každý bežec i nebežec tam získa informácie všetkého druhu týkajúce sa cieľového zázemia. V cieli opäť bude dobiehajúcich bežcov vítať a medailami dekorovať rodina M. R. Štefánika.“

ST140 podporuje detský mobilný hospic Plamienok. Ako je to s dobročinnou stránkou podujatia tento rok?

„Pokračujeme v tom, s čím sme začali od prvého ročníka a robíme to vďačne a veľmi radi. Spôsobov, ako pomôcť, je viac: takisto ako minulý rok je k dispozícii limitovaná edícia bežeckých čeleniek. Z tržby tohoročného štartovného sme vydelili 100 euro na výrobu čeleniek. Sto percent z ich tržby poputuje do pokladničky Plamienku. Okrem toho sa nám opäť ozval anonymný darca, ktorý každý jeden zabehnutý kilometer sponzoruje sumou 0,14 eur, pričom hodnota sa v prípade dobehnutia ultra bežca do cieľa zvyšuje na dvojnásobok. Môže to teda predstavovať veľkú motiváciu: každý ultrabežec, ktorý dobehne do cieľa, týmto spôsobom ‚vybehá‘ pre Plamienok viac ako 40 eur. Bližšie informácie o možnostiach pomôcť a prispieť sú na webovej stránke pretekov.“

Aké ceny sú pripravené pre bežcov – víťazov?

„Stefanik Trail nemá víťazov ani bedňu; vzdá sa úcta tým, ktorí sú prví v cieli, t. j. najrýchlejší ultra muž, ultra žena získajú sponzorské vecné ceny v podobe čeloviek Petzl NAO a bežeckých batohov Montane. Na prvú štafetu v cieli počkajú tiež čelovky Petzl RXP. Všetci prví v cieli budú pozvaní na štart budúceho ročníka ako jeho hostia. Okrem toho máme pripravené špeciálne losované ceny, medzi nimi aj hodinky Garmin pre jedného z ultrabežcov, ktorí preteky dokončia. Losovať bude ultrabežec, ktorý príde do cieľa ako posledný. Značka Montane venovala pre vylosovanú štafetu 7 bežeckých šiltov. Pre losovaných dobrovoľníkov máme pripravené odmeny v podobe víkendového pobytu pre dve osoby v luxusnom kaštieli Chateau Appony v Oponiciach, ktorý nám do tomboly venoval časopis Životný štýl a kôň. Za tvrdú prácu odmeníme tiež jedného losovaného dobrovoľníka požičaním auta Peugeot 206 na víkend s plnou nádržou. Ďalšími cenami pre losovaných dobrovoľníkov sú turistický batoh Montane Cobra 25, a čelovka Petzl s reaktívnym svietením.“

Je niečo, čo by si chcel odkázať na záver?

„Rád by som touto cestou pozval priateľov a priaznivcov Stefanik Trail na vyhodnotenie podujatia. Bude prebiehať cca od 20.00 do 21.00 h. Súčasťou vyhodnotenia bude charitatívna dražba predmetov, ktoré nám do tomboly venovali bežci svetového formátu: Sébastien Chaigneau, Núria Picas a Sally McRae – každý z nich vie o tejto dražbe a vedia tiež, že suma pôjde na pomoc nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám. Tak nech prídu a pripravia si veľa peňazí na cenné veci pre nich a dobrý skutok pre tých, čo to veľmi potrebujú.“

Stefanik Trail je členom združenia Slovak Ultra Trail

Najnovšie