Predstavenie

Fenix HL26R – nabíjacia čelovka pre bežcov

26.04.17
Čelovky Fenix, ktoré sme doposiaľ testovali, budili dojem nerozbitnosti, lebo robustnosť mala prednosť pred gramami navyše. Preto telo čelovky bolo kovové a dizajnovo vybočovalo z radu bežného outdoorového vzhľadu. Tento raz sa mi však do ruky dostal model HL26R, ktorý má plastové telo, je ľahký a dizajnovo viac zapadá do outdooru. Jeho hlavným zameraním je horský beh, čo ho však nediskvalifikuje ani z iných použití.

Dizajn a vyhotovenie

Po rozbalení z plastového balenia ma ako prvá zaujala hmotnosť, ktorá je 86 gramov. Je to vrátane nastaviteľného elastického popruhu a vstavaného akumulátora. Matné plastové telo čelovky tmavo-šedej farby je zaoblené a dominuje mu trojica LED diód, ktoré sú zapustené do leského dielca, ktorý zároveň slúži ako reflexná plocha. V hornej časti sú dve tlačidlá na ovládanie svetelných režimov, nad nimi je plast, ktorý chráni pred ich náhodným stlačením (napr. v batohu). Okrem tmavo-šedej farby je k dispozícii aj žltý a modrý variant.

Pre svietenie do diaľky je čelovka vybavená diódou Cree XP-G2 R5. Pre rozptylový režim slúži dvojica LED značky Nichia. Deklarovaná trvácnosť oboch typov je na úrovni 50000 hodín. Diódy majú pevnú optiku, pričom stredná (výkonná) ju má pravidelného kužeľového tvaru a dve menšie bočné (menej výkonné) majú kužeľ len čiastočný a polopriehľadný plast slúži pre rozptyl.

Telo čelovky je výkyvné s rozsahom 60° v siedmych pevných polohách, ktorých zmena je dostatočne tuhá, aby pri používaní nenastala samovoľne.

Ovládanie a svetelné režimy

Svetelné režimy sa ovládajú pomocou dvoch tlačidiel na hornej strane tela čelovky. Pravé je vyhradené pre diaľkovú LED a ľavé pre rozptylové LED. Dlhšie stlačenie príslušného tlačidla aktivuje režim v najslabšej intenzite. Krátke stlačenia potom zvyšujú intenzitu. Dlhšie stlačenie vypne čelovku. V režime diaľkovej LED si čelovka nastavenie zapamätá. V rozptylovom režime vždy začína od najslabšej intenzity. Toto nastavenie je vyhovujúce, lebo rozptylový režim sa najčastejšie používa v situáciách, kde by silnejšie svietenie oslňovalo (napr. v stane, alebo pri čítaní mapy a pod.).

Čelovka má elektronickú reguláciu prúdu, ktorá zabezpečuje rovnaký svetelný tok nezávisle od stavu nabitia akumulátora. To je používateľsky prívetivý prístup, no má to neduh, že čelovka sa pri poklese napätia pod istý prah vypne úplne. Preto má čelovka aj indikátor stavu akumulátora, viď text nižšie.

Akumulátor, nabíjanie a indikácia stavu

Vstavaný lithium-polymerový akumulátor má kapacitu 1600 mAh pri napätí 3,7 V a nie je vyberateľný. To na jednej strane umožnilo kompletné zapuzdrenie, čo prospieva odolnosti voči vode a prachu (úroveň IP66) a tiež budete bez rizika, že batéria vypadne alebo sa pri manipulácii niečo zlomí. Na druhej strane si nemôžete prikúpiť náhradný akumulátor, či núdzovo použiť nenabíjateľné batérie tak, ako to umožňujú niektoré iné modely Fenix čeloviek, či konkurencie. Podľa informácií od výrobcu má akumulátor 2-ročnú záruku a je možné ho vymeniť formou servisného zásahu.

Pre nabíjanie slúži štandardný micro-USB konektor, ktorý je na spodnej strane a je chránený gumovým tesnením. Vystačíte si teda s nabíjačkou na telefón, prípadne môžete použiť batterypack, či solárnu nabíjačku, ak ste na dlhšie mimo civilizáciu. V balení dostanete aj USB káblik, čo je možno trochu zbytočné, väčšine ľudí sa takých káblikov povaľujú doma desiatky.

Na spodnej strane čelovky je štvorica malých modrých diód, ktoré informujú o stave akumulátora. Po krátkom stlačení tlačidla rozpytlového režimu sa rozsvietia a podľa ich počtu viete, ako na tom akumulátor je. Pokiaľ úroveň klesne pod 20 %, pri zapnutej čelovke bude jedna modrá dióda blikať.

Svetelný výkon a výdrž

Rozptylové LED

Režim Svetelný tok Výdrž Dosvit
High 40 lm 13 h 10 m
Low 4 lm 100 h 4 m
SOS - blikanie 40 lm 26 h -

Diaľková LED

Režim Svetelný tok Výdrž Dosvit
Burst 450 lm 1,5 h1 100 m
High 130 lm 6 h 57 m
Mid 70 lm 12 h 42 m
Low 30 lm 25 h 30 m

Krátke skúsenosti z terénu

Čelovku som mal k dispozícii pomerne krátku dobu. Z používateľského hľadiska som bol spokojný – je ľahká, pohodlne sa nosí, ovládanie je jednoduché a parametre sú dostatočné na všeobecné outdoorové použitie. Hoci vyhotovenie nie je také robustné ako iné Fenix čelovky, ktoré som doposiaľ testoval, stále ho možno zaradiť medzi nadštandardné. Kombinácia diaľkovej LED a rozptylových je príjemná. Väčšinu času som strávil v rozptylovom režime na úrovni High alebo s diaľkovou LED na úrovni Mid. To dáva celkový čas okolo 12 hodín. V kombinácii s úrovňou Low v rozptylovom režime pre fungovanie na útulni je možné bezproblémovo absolvovať bežnú víkendovú akciu na jedno nabitie.

Maximálny dosvit 100 metrov (450 lumenov) je, žiaľ, k dispozícii v Burst móde iba po dobu asi 1 minúty a potom sa zníži na High (57 metrov / 130 lumenov). To celkom postačuje na aktivity, na ktoré je čelovka určená, no bolo by férovejšie, keby výrobca nevyzdvihoval vlastnosť, ktorá je použiteľná len obmedzene. Tiež mi prekáža nemožnosť používateľskej výmeny akumulátora a indikátor úrovne nabitia by sa mohol rozsvietiť vždy po vypnutí čelovky.


 1. Odhadovaná hodnota, keďže tento režim je z dôvodu ochrany pre prehrievaním obmedzený na 1 minútu. ↩︎

Diskusné fórum
Fenix HL26R – nabíjacia čelovka pre bežcov 27/04/17 16:07 4 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Extra Turistické značenie - Poľsko Turistické značenie v Poľsku sa podobá slovenskému: používa sa značka, ktorá pozostáva z troch pásov (dva biele s farebným uprostred) a smerovníky majú rovnaký tvar. Hlavný rozdiel je v tom, že v Poľsku sa pri značení turistických chodníkov … » viac 24/01/18 Beata Okulińska Slovensko, Kysucké Beskydy, +
PR Členstvo v ALPENVEREIN na rok 2018 Nenechávajte prihlásenie do Alpenvereinu na poslednú chvíľu a využite už teraz našu on-line prihlášku. Staňte sa členom Alpenverein Edelweiss. Členstvo Vám prináša mnoho výhod – osvedčené poistenie nielen do hôr, ale pre všetky vaše ... » viac 08/01/18 sponzorovaný článok Zdravie
Reportáž Pražská stovka 2017 Nech sa Ti to zdá akokoľvek neuveriteľné – vždy dôveruj olafošípkam! Pre mnohých náročné zakončenie uplynulej sezóny, pre mňa skorý začiatok novej. Pražská stovka organizovaná Olafom Čihákom a jeho tímom sa tradične, nech je kopec srandy, ... » viac 30/12/17 Erik Hübner Reportáže
Najnovšie články autora
 
Test Buff Thermonet – šatka do chladnejšieho počasia Multifunkčné mikrovláknové šatky majú pevné miesto v outdoorových šatníkoch a nejeden turista im nepovie inak ako bufka. Stali sa synonymom pre produkt podobne ako termoska. Tento rok španielska značka zaradila do ponuky hrubší variant do … » viac 06/12/17 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Predstavenie Fenix HL26R – nabíjacia čelovka pre bežcov Čelovky Fenix, ktoré sme doposiaľ testovali, budili dojem nerozbitnosti, lebo robustnosť mala prednosť pred gramami navyše. Preto telo čelovky bolo kovové a dizajnovo vybočovalo z radu bežného outdoorového vzhľadu. Tento raz sa mi však do ruky dostal ... » viac 26/04/17 Ľubomír Mäkký Čelovky a svietidlá
Predstavenie Fenix HL60R – čelovka s akumulátorom (typ 18650) Čelovky s akumulátormi sú bežnou súčasťou ponuky hádam každého serióznejšieho výrobcu. Výhody sú zrejmé – najmä, ak plánujete spať na miestach s elektrinou, môžete si dopriať luxus veľmi výkonnej čelovky. Horšie je to však po ... » viac 26/05/16 Ľubomír Mäkký Čelovky a svietidlá
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Fenix HL26R – nabíjacia čelovka pre bežcov 27/04/17 16:07 4 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • Fenix

 • Model
  • HL26R

 • Typ
  • ľahká nabíjacia čelovka

 • Materiály
  • plast, hliník

 • Hmotnosť
  • 86 g – vrátane akumulátora a elastického popruhu

 • Farebné kombinácie
  • tmavo-šedá, modrá, žltá

 • Páči sa mi
  • kompaktné rozmery, hmotnosť, kvalitné vyhotovenie, jednoduché ovládanie, dostatočné parametre vzhľadom na určenie, kombinácia roptylových LED a diaľkovej LED, nabíjanie pomocou microUSB

 • Nepáči sa mi
  • akumulátor sa nedá vymeniť, indikátor stavu akumulátora by sa mohol rozvietiť po každom vypnutí čelovky

 • Ostatné info
  • výkonná LED Cree XP-G2 R5
   rozptylové LED Nichia
   akumulátor 1600 mAh/3,6 V
   130 lm max. stály výkon (burst 450 lm na cca 1 mnútu)
   elektronická regulácia výkonu
   nabíjanie pomocou microUSB

 • Infocena
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Práve nás číta 1137 ľudí
0.42