Premiéra filmu, zľava Majo Priadka, Adam Lisý, foto archív Adama Lisého
Recenzia

Film Cesta na vrchol predstavuje príbeh Mariána Priadku

07. 09. 2020
Bežeckej filmovej dokumentaristike sa na Slovensku venuje doslova zopár nadšencov. O to vzácnejší je vznik nového dokumentu z dielne Adama Lisého pod názvom „Cesta na vrchol“. Adam tentokrát na plátne predstavil inšpiratívny príbeh aktuálne najúspešnejšieho, no veľmi skromného slovenského ultrabežca Mariána Priadku.

Novú snímku tvorca uviedol vo štvrtok 3. septembra v Bratislave na slávnostnej premiére za prítomnosti hlavného hrdinu. Adam sa rozhodol film divákom sprístupniť online na svojej webovej stránke, na ktorej si ho môžete vychutnať za symbolický príspevok, ktorým autora podporíte v jeho ďalšej tvorbe.

Dokument s dĺžkou rovných 18 minút divákovo oko poteší množstvom záberov prírody z vtáčej perspektívy v sprievode sugestívnej hudby. Toto vydarené kombo, dobre známe už z predchádzajúcej Adamovej tvorby, rozhodne nesklame ani v novom šate. Publikum si tak z Majovej Cesty na vrchol povyberá ozajstné hrozienka z koláča.

Vizuálne príjemné scény pretkáva voľné rozprávanie hlavného protagonistu o jeho netradičnej ceste k športovému úspechu. Film je tak krátkou sondou do hlavy človeka, ktorý sa v živote otočil o 180 stupňov a ktorého láska k behu priviedla zo života na ulici až na medzinárodné stupne víťazov.

Medailónik dopĺňajú komentáre známych tvárí slovenskej ultrascény (Paťo Hrotek, René Mráz, Rado Harach), ktoré charakteristiku hlavnej postavy obohacujú o pohľad zvonku. Nechýba im ani jemná dávka humoru.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Divákom, ktorí v slovenskom svete ultra nie sú doma, azda môže uniknúť podstata príbehu, ktorá je v celom filme naznačená iba v kontúrach. Aj človeku znalému pomerov môže chýbať hlbšie či konkrétnejšie rozvinutie témy, prípadne jej jednoznačnejšie vyvrcholenie. Skalných fanúšikov ultratrailu rýchlo po vtiahnutí do deja prekvapia záverečné titulky a smútok, že Cesta na vrchol s Majom Priadkom netrvala dlhšie.

Film ako celok pôsobí veľmi príjemne, esteticky a čisto. Tí, ktorí hľadajú motiváciu pre beh a všetci milovníci slovenských hôr si pri ňom určite prídu na svoje!

Adam Lisý (1988)

filmár – samouk a nadšenec ultratrailu, ktorý sa do povedomia bežeckej obce dostal najmä seriálom krátkych upútaviek na slovenské ultratrailové preteky pod spoločným názvom Hľadanie ultra. Cyklus zavŕšil 34-minútovou dokumentárnou snímkou o prebehnutí Cesty hrdinov SNP Volanie diaľok (2018), ktorá úspešne obletela niekoľko filmových festivalov a v januári tohto roku sa dostala aj do vysielania celoštátnej televízie (TA3).

Upútavky a outdoorová filmografia Adama Lisého

Lazová stovka (2017)
KBK2017 (2017)
Nízkotatranská stíhačka (2017)
Malofatranská stovka (2017)
Slovensko na šnúrkach (2017, dokumentárny film)
Tatranská šelma ultra (2017)
Turiec run (2018)
Hľadanie ultra s Paťom (2018)
Lavaredo memories (2018)
Volanie diaľok (2018, dokumentárny film)
Javornícka stovka (2018)
Cesta na vrchol (2020, dokumentárny film)

Fórum 1 príspevok
Film Cesta na vrchol predstavuje príbeh Mariána Priadku 09/09/20 20:57 1 príspevok
Najnovšie články v sekcii
 
Test Devold Tuvegga – obojstranné merino termoprádlo Merino je pevne zakotvený štandard v termoprádle, no popri mnohých výhodách zvykne horšie odvádzať pot, čo je problém najmä pri intenzívnejšom pohybe – napr. pri skialpe či behu. Je viacero spôsobov, ako to zlepšiť. Buď môžete siahnuť po … » viac 21/10/20 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Recenzia Film Cesta na vrchol predstavuje príbeh Mariána Priadku Bežeckej filmovej dokumentaristike sa na Slovensku venuje doslova zopár nadšencov. O to vzácnejší je vznik nového dokumentu z dielne Adama Lisého pod názvom „Cesta na vrchol“. Adam ... » viac 07/09/20 Júlia Batmendijnová Ostatné
Beh Barborská cesta – sólo prechod za 67 hodín 190 kilometrov dlhá Barborská cesta je netradičná diaľková trasa vo všetkých smeroch. Vedie krásnym banským regiónom stredného Slovenska, má vlastné značenie a skvelú ... » viac 25/08/20 Adam Okruhlica Reportáže
Najnovšie články autora
 
Recenzia Film Cesta na vrchol predstavuje príbeh Mariána Priadku Bežeckej filmovej dokumentaristike sa na Slovensku venuje doslova zopár nadšencov. O to vzácnejší je vznik nového dokumentu z dielne Adama Lisého pod názvom „Cesta na vrchol“. Adam tentokrát na plátne predstavil inšpiratívny príbeh aktuálne … » viac 07/09/20 Júlia Batmendijnová Ostatné
Rozhovor Radšej budem mazať chlebíky, ako byť doma na gauči Za každými pretekmi Slovenskej ultratrailovej ligy sa skrývajú hodiny neviditeľnej práce dobrovoľníkov, ktorí bežcom neúnavne pomáhajú vo svojom voľnom čase. Podujatia obohacujú o ... » viac 23/12/19 Júlia Batmendijnová Rozhovory
Beh Cesta hrdinov SNP za 12 dní – Kráľova hoľa Na vysielači na Kráľovej holi je tradične napichnutý čierny mrak ako spečené Marshmallow na špajli. Vychádzame na najvyšší bod a Miki navrhuje, aby sme si na chvíľu oddýchli vnútri ... » viac 12/12/19 Júlia Batmendijnová Slovensko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Film Cesta na vrchol predstavuje príbeh Mariána Priadku 09/09/20 20:57 1 príspevok
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  

0.8